Fakr'a Övgü

Türü
Deneme
Sayfa Sayısı
192
Baskı Tarihi
2010
ISBN
978-975-9161-49-1
Baskı Sayısı
4
Basım Yeri
İstanbul
Yayın Evi
SUFİ KİTAP
Editörü
Nihat Dağlı - Rifat Özçöllü
Mütercimi
İbrahim Kapaklıkaya
Orijinal Adı
From the Stage to the Prayer Mat

“Fakr övüncümdür.” buyuran Hz. Peygamber’e selam…

Fakr’a Övgü; baskı üstüne baskı yapan Hazreti İnsan ve Sonsuz Kulluk kitaplarının yazarı Rabia Christine Brodbeck’in İslam ve tasavvufla tanışma öyküsünü anlattığı kitap.

Dünyaca ünlü, İsviçreli bir modern dansçıyken derin özü keşfediş…

Rabia Brodbeck; Müslümanlıkla sadece tanışmakla kalmamış, İbn Arabî, Abdülkadir Geylanî, Hz. Mevlânâ, Hallac-ı Mansur, Beyazıd-ı Bestamî gibi büyük sufilerin kılavuzluğunda İslam’ın derin sokaklarında dolaşmış.

Yazarın coşkun ve samimi dili, kitabın 2009’da New York Kitap Festivali’nde Maneviyat (Spirituality) ödülü kazanmasını sağladı. İngilizcesi dünyaca ünlü Amazon kitap sitesinde uzun süre “çok satanlar” listesinde kaldı.

Fakr’a Övgü, maneviyata, tevhide, kulluğa övgü…

“New York`taki mescit ziyareti ile bir bardak hayat suyu içtim. İstanbul`u ilk ziyaretimle de vahdet denizinde boğuldum.”

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
Uyanış

..., ben Batı'dan Doğu'ya seyahat etmedim, ben bilinçsizlikten gelip varlığımın hakikatine vardım. Din değiştirmedim; saptırılmış, anlamsız bir hayattan ebedi bir zenginliğe geldim.

18
Meselenin aslı

Eğer insan, hayatındaki belli şeyleri değiştirmek istiyorsa, öncelikle kendi yetersizliklerini idrak etmeli, durumundan huzursuz olmalı ve bunun için bir şeyler yapmak istemelidir.

27
Arayış

Sonraları fark ettim ki, ben aslında aşkı arıyormuşum; yani Allah'ı...

31
Seven anne gerçek kulluğu öğretir

..., insanın kemali kullukta zirveye ulaşır. Seven ve kaygı duyan bir anne gerçek kulluğu öğretir.

39
Sanatçı Kimdir

Sanatçı kimdir? Cevabım, hissettiklerini iletmek ihtiyacı duyan kişi olacaktır; kendisini sanat eserleri yoluyla ifade etmeden duramaz o.

69
Sanatçının Ulaşacağı Son Nokta

...: Bir sanatçının ulaşmak isteyeceği en yüksek form, mümin olmaktır. Başka bir ifadeyle hayatın en yüksek formu imandır.

70
Bilim Ve Din

Bilimlerin kökeni ebediyete uzanmaktır. Bilim derinlikli sorularının cevabını dinde bulabilir, din ise özde bir tefekkür olan bilimin sonuçlarında tezahür eder.

72
Aramak

...; arayın, mevcut olan her şeyde Allah'ı bulacaksınız.

72
Hıristiyan İbadeti

Hıristiyanlıktaki ibadet biçimleri günlük hayat içinde deformasyona uğramıştır.Hıristiyanlıkta ahlaki eğitim ve felsefi derinlik vardır ama teoriyi hayırlı bir pratiğe taşıyacak enstrümanları yoktu

73
Sanatçı - Mümin

Allah aşkı varlığını tutuşturduğunda, insan, O'nda erimek ister, O'nun huzurunda kalmak arzusuyla tutuşur.

73