Üç Tarz-ı Siyâset

Yazarı
Türü
Araştırma
Sayfa Sayısı
80
Baskı Tarihi
2011
ISBN
978-605-61822-3-5
Baskı Sayısı
1
Yayın Evi
Kilit

Üç Tarz-ı SiyasetYusuf Akçura'nın 1904'te Kahire'de Türk adlı gazetede kaleme aldığı makale. Daha sonra kitap olarak basılmıştır.

Akçura, Osmanlı Devletinin temel devlet politikası olarak OsmancılıkPan İslamizmTürkçülük olmak üzere üç siyaseti kıyaslayarak incelemiştir.

Kaynak: Vikipedi

Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecinde birçok aydın, devleti ve milleti kurtaracak değişik fikirler arama başladılar.Ortaya bir çok görüş ve farklı çözüm önerileri sunuluyor, bunlar aydınlar arasında tartışılıyordu.Ancak bu görüş ve öneriler arasında Yusuf Akçura'nın 'Üç Tarz-ı Siyaset' adlı makalesi fazlaca öne çıkmış ve büyük önem kazanmıştı.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap Yusuf Akçura'nın bundan bir asır önce ortaya koyduğu fikir akımı olan Üç Tarz-ı Siyaset'in yani Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülüğün tam metnidir.Bu fikir akımını genç nesillere aktarabilmek günümüzde ülkemizin içinde bulunduğu sosyal, kültürel ve siyasal sorunların tarihsel nedenlerine ışık tutabilmek amacıyla çok büyük önem taşımaktadır.

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
Osmanlıcılık İslamcılık Türkçülük

Osmanlı ülkelerinde, garpten feyz alarak, kuvvet kazanmak ve terakki arzuları uyanalı, belli başlı üç siyasî yol tasavvur ve takip (ebaucher) edildi sanıyorum: Birincisi, Osmanlı Hükümetine tabi mu

23