Jane Eyre

Jane Eyre Kitap Kapağı
Türü
Roman
Baskı Tarihi
2018
ISBN
978-975-073-88-76
Baskı Sayısı
1
Basım Yeri
İstanbul
Yayın Evi
Can Yayınları
Mütercimi
Nihal Yeğinobalı

Jane EyreCharlotte Brontë'ın 1847'de yayımladığı romandır.

Victoria dönemi İngilteresinde farklı sınıftan iki kişi arasındaki bir aşkı anlatan roman, toplumda yaşanan dini baskıyı, sınıf ayrımını ve erkek üstünlüğünü gerçekçi bir biçimde yansıtır. Kadın özgürlüğü ve haklarına sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilen eser romantizm akımının en önemli örneklerindendir.

Yazarın hayatından esinlenerek kaleme alınmıştır. Kitaptaki kız okulu, yazarın ablalarıyla birlikte öğrenim gördüğü Cowan Bridge’deki rahip kızları için açılmış okuldan esinlenir. Romandaki ölüm sahnesinde Charlotte Bronte’nin doğrudan ablası Maria’nın ölüm anını aktardığı söylenir.

Kadın yazarlar Viktorya dönemi İngilteresi’nde ciddiye alınmadığı için yazar, eseri bir erkek ismi olan “Currer Bell” adıyla yayımlamıştır.

Romanın ana karakteri, zorlu bir çocukluk geçirdikten sonra öğretmen olan ve toplumda kadına yakıştırılan edilgin rolü oynamayı reddeden Jane Eyre'dir. Karakterin hikâyesi, birinci tekil şahıstan anlatılmaktadır.

Çok sayıda film, televizyon, müzikal uyarlamaları yapılmıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Jane_Eyre

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
Arkadaşsız kalmak

Bütün dünya senden nefret etse ve kötü biri olduğuna inansa da vicdanın rahat ve suçsuz olduğun sürece arkadaşsız kalmazsın.

107