Tarihe Tanıklığım

Türü
Araştırma
Sayfa Sayısı
0
Baskı Sayısı
0
Yayın Evi
Klasik yayınları

Aliya İzzetbegoviç faktörü olmadan Bosna`nın bağımsızlık mücadelesi anlaşılamaz. Aliya`yı herhangi bir özgürlük savaşçısından ayıran özellik liderliğinin çokyönlü yansımalarında aranmalıdır. Bu kitap, onun kendi kaleminden kişiliğinin yansımalarıdır. Onun hayatı, toplumun değerlirene sahip çıkan, bu değerlerin entelektüel ve siyasi olarak yeniden diriltilmesine adanmış bir ömürden ibarettir. Bilge kral Aliya İzzetbegoviç`in anılarını okumak, imkansızlıklar içinde büyük umutları besleyen, adaletsizliğe karşı ahlakın zafesine inanan bir ulusun tarihine tanıklık etmektir. (arka kapak)

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
Gençlik ve İlk Mahkumiyet

Çocukluğum şimdi çok uzak görünüyor, tıpkı açık bir günde dağlara bakıyormuşum gibi detaylarını değil ama ana hatlarını mükemmel bir şekilde görebiliyorum.

11
Kızıl totalitarizm - Kara totalitarizm

Kendimi ebeveynlerimin etkisinden kurtarıp hayatımı seçtiğim gibi yaşamaya başladığımda henüz oldukça gençtim. 15 yaşındayken, inancımda bazı tereddütler oluşmaya başladı.

13
Tanrısız bir Kainat

Sınıfların etrafında illegal olarak dağıtılan broşürlerin bazılarını ele geçirmeye başardım ve sosyal adalet -ya da daha sonra doğrusu sosyal adaletsizlik sorunu ve Tanrı üzerine kafa yormaya başla

14
Genç Müslümanlar

Genç Müslümanlar hareketinin genel odağını belirleyen, İslam ve ona muhalif mahiyetteki iki referans noktası -antifaşizm ve antikomunizm- idi.

18
Hayat

Kimse hayatta kalmak için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilemez.

22
Ağır ceza süresi

Hüküm ne kadar ağırsa, bu sonuca ulaşılması ve bunun kabul edilmesi de o kadar kolay olur. Kanıt yokluğunda , ağır cezanın kendisi suçun kanıtı haline gelir.

51
Hapishane

Hapishanede bir profesör yahut ünlü bi filozof olmanın hayatı kolaylaştırıcı bir yanı yoktur. Mahkumlar arasında iyi bir hıukukçu olmak daha önemlidir.

58
Yeryüzü cenneti

Bugün topyekün çöküş içinde olan komunist düzeni yeniden gözden geçirerek şu sonuca vardım:

86