Gençliğim Eyvah

Yazarı
Sayfa Sayısı
352
Baskı Tarihi
1997
Yazılış Tarihi
1979
ISBN
975-437-065-6
Baskı Sayısı
8
Basım Yeri
İstanbul
Yayın Evi
Ötüken

Türkiye’deki anarşinin otopsisidir. Romanda, yalnız boşa giden gençliklerin hikâyesini değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye’de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir. eri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir. İnsana ve insanın gerçek hayatına kurulan tuzağın romanlaşmasıdır bu kitap. GENÇLİĞİM EYVAH'ı silkinip uyanmak ve gerçek hayatlarını, bir tek şansı olan kişiliklerini bulmak isteyenlerin, önce onların okumasını isterdik.

SİYAH KEHRİBAR, KÜÇÜK AĞA, İBİŞ'İN RÜYASI, FİRAVUN İMANI, DÖNEMEÇTE gibi romanların yazarı Tarık BUĞRA, bu eseri için ''en önemli romanım''demektedir.

Arka Kapak

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa
Dehâ

Dehâ her konuyu kapsamaz. Aksine dehâ, bizim gibi tiftirûni halebîlerin bir nâne sandığı, önemsemediği konuları çöp sepetine atışıyla belirlenir.

220
Temmuz Öğlesi Gevşekliği

Ağaçlar temmuz öğlesinin gevşekliğindedir. Kuşlar, böcekler, sinekler de güneş bitkinliğinde. Yaprak kımıldamıyor, bahçe sessiz. İçerisi de öyle.

219
Büyük Adam

İhtiyar keyifliydi; gözlerinin içi gülüyordu; Dünyanın en lezzetli meyvesini yemiş gibi de yalanıyordu. Delikanlı saf bir şaşırmışlıkla:

- "Ama" dedi, "siz de hayransınız ona."

200
Güzeldi, kendisi dahil, hiç bir kızın olamayacağı kadar güzeldi...

Güliz çevikti, şuhtu ve zarifti. Yanakları al al olmuştu; güzeldi, kendisi dahil, hiç bir kızın olamayacağı kadar güzeldi; bunca gencin arasında en canlısı idi o.

190
Bir şey yapmışsan veya yapıyorsan zaman'dan korkma!

- "Beni pek moruk bulduğun belli. Ama asıl moruklayan sensin. Anlatayım bak: Bir şey yapmayan veya yapmakta olmayan bitmiş demektir. Yani moruktan da fazla. Zaman'a ihanettir bu.

178
Bırakamadıklarımız hürriyetimizin sınırlarını belirler

Son yudumu da içti. Yalandı. Dudaklarını emdi. Bu arada yüzü sadece köşeli ve geniş bir çeneden ibaret kalmış gibiydi. Güldü:

177
Aşk genç bir kız için tutmuş bedduadır!

Aşk genç bir kız için tutmuş bedduadır!

153
Kaybedecek bir şeyi olmayanların şirretliklerini cesaret sanıyorlar.

Kaybedecek bir şeyi olmayanların şirretliklerini cesaret sanıyorlar.. aptallar. Cesaret .. ve kahramanlık değerli bir şeyler elde edebilmiş kimselerin üstünlüğü .. ve ayrıcalığıdır.

145
Yenemediği için değil, yendikten sonra yok etmek!

Önce pes ettirmeliydi.. ki, temizletmek hak edilsin: Yenemediği için değil, yendikten sonra yok etmek! En büyüğe yanı en kendisine ancak bunu yakıştırabiliyor...

136
Kelimesiz düşünce olmaz. Ama duygu olur.

- "Melal?" dedi, belli belirsiz bir iç çekişle de buruk buruk gülümsedi: "Gel de anlat bu kelimeyi, bu veya benzer şiirlerden öğrenmeyenlere! Osmanlıca-Türkçe sözlüğüne bakacak olanlara!

134