Papağan Teoremi

Yazarı
Türü
Roman
Sayfa Sayısı
540
ISBN
978-975-802-04-92
Baskı Sayısı
2
Yayın Evi
Güncel Yayıncılık
Mütercimi
İsmail Yerguz

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amazonya'ya yerleşen 84 yaşındaki Elgar Grosrouvre, matematik fakültesinden eski arkadaşı ve Paris'te sahaflık yapan tekerlekli sandalye mahkumu Pierre Ruche'e çok değerli bir matematik kitapları kolleksiyonunu gönderdikten sonra evinde çıkan bir yangında ölür. Elgar, Pierre'e yazdığı mektuplarda ünlü matematikçi Fermat ve Goldbach'ın teoremlerini tanıtladığını yazmaktadır. Yangından kurtulan Elgar'ın papağanı "Nofutur", değerli kuş kaçakçılarının sayesinde Paris'e, Pierre'nin safah dükkanı "Binbir Sayfa"ya rastlantı sonucu ulaşır. Elgar'ın ölümü bir cinayet mi, intihar mı, yoksa kaza mıdır? Bu sorulardan sonra Pierre Ruche ve meraklı ailesinin müthiş polisiye araştırmaları ve kovalamacaları başlar.

Japonya'dan Brezilya'ya, Mısır'dan Sicilya'ya uzanan bu muammalar zincirinin gerçek kahramanı matematiğin ta kendisi elbette. Yaşamımızın felsefi sınırları içinde matematiğin gerçek yerini sorgulayarak onu tüm açıklığıyla saptamamıza yardımcı olan Papağan Teoremi, azılı matematikçilerden dört işlem ustalarına (yediden yetmişe) kadar herkesin elinden düşmeyecek bir felsefi roman. Matematik tarihinin en gizemli yanları ve kişiliklerinin de başrolleri paylaştığı bu edebiyat polisiye şöleninin oyuncuları, aslında Nizamülmülk, Hasan Sabbah ve Ömer Hayyam'ın günümüz uyarlamalarından başkaları değil...

"Denis Guedj Papağan Teoremi ile olağanüstü bir şey gerçekleştirdi: Matematiği ve edebiyatı uzaklaştırmak! Jostein Gaarder'ın "Sofi'nin Dünyası"nda felsefe için yaptığını Denis Guedj Papağan Teoremi'nde matematik için yaptı. Bu kitabın amacı, bize matematiğin yaşayan bir şey olduğunu göstermek... Meğer okulda bunu bizden saklamışlar"
-La Voıx Du Nord-

"Papağan Teoremi'ni okurken son derece etkileyici matematik portreleri karşısında insan hayranlığını gizleyemiyor; dramlar karşısında ürperiyor; birkaç saniye bile sürse, denklemlere ve metin akışını resimleyen geometrik şekillere takılmadan edemiyor."

"Papağan Teoremi, matematik ve felsefenin tarihleri ve ünlü matematikçilerin teoremleri boyunca devam eden; sayıların ve denklem soyutlamalarının soğuk yüzünden uzakta sıcak, sevimli, sürükleyici bir roman.

Bu romanda okuma zevki, matematiği yeniden öğrenme ve keşfetme keyfiyle son sınırlarına ulaşıyor."
-Le Monde-
(Arka Kapak)

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
Piramitler

Yaşı belli olmayan bir fellah yanı başına çömeldi.

42
Matematik Aklın Bir Kurnazlığıdır

Düşey çizgiye erişemiyor muyum? Yatay çizgiyle elde edemeyeceğim onu. Yüksekliği ölçemiyorum çünkü gökyüzünde kayboluyor, öyle mi? Toprakta ezilmiş gölgesini ölçeceğim onun.

43
Anarşist Papağan

Anarşist papağan Nofutur için tam bir provokasyondu bu.

45
Biçim

Biçim, orantılar korunup, boyutlar değiştirildiğinde bozulmayandır.

46
Biçim

220’nin bölenleri: 1,2,4,5,10,11,20,22,44,55,110.
284’ün bölenleri: 1,2,4,71,142.

102
Müzik Ve Matematik

Müzikal bir aralık iki sayı arasındaki bir bağıntıdır !

119
Pythagoras Teoremi Pythagoras'ın Mı?

………..önemli bir açıklama yapacağım size. Pythagoras teoremi Pythagoras’a ait değil.

121
Geometri!

Platon Akademia’sı irişindeki alınlıkta şöyle bir yazı vardı: “Geometrici olmayan buraya girmesin.”

133
Ülkeler Enayilik...

- Kentler, ülkeler değil, diye belirtti. Ülkeler enayilik, haritalarda var yalnızca. Kentler gerçekten vardır…

133
Eukleides'in Dersi

Kral Ptolemaios bir gün kütüphaneye gelmiş.

154