Volta

Volta

Tatar Ramazan: Yorgunluğun yarısı gitti, kaldı yarısı. Sizler nasılsınız?
Akseli Ali: Şükür, geçinip gidiyoruz.
Tatar Ramazan: Geçim yolundaysa gerisi kolay.
Abdurrahman Çavuş: İnsan rahat etmek istiyorsa mahpusta, önce metanetli olacak. Ondan sonra hiç mi hiç etliye sütlüye karışmayacak.
Tatar Ramazan: Valla her at bir çubukla kovulmaz. Her yiğidin de bir yoğurt yiyişi vardır. Bana karışana ben hayli hayli karışırım.
Abdurrahman Çavuş: Kanun vardır kırbaç gibi, kanun vardır sütlaç gibi. Adamına göre. Hiçbir zaman bir hükümet adamıyla aranı bozmayacaksın.
Tatar Ramazan: Yo, yo, hep ayrı havalar çalıyoruz. Ben köpeği bile aşağılamam, Allah yaratmış, ama insanların köpekleşmesi beni çıldırtıyor.
Akseli Ali: Ben derim ki, herşey iyi olacak. Buralara da alışacaksın. İnsan girdiği kaba uyan bir tas su gibidir.
Tatar Ramazan: Ben 22 yıldır yatıyorum, ben alışkınım. Bütün sular içilmediği gibi,...

Tatar Ramazan

Tatar Ramazan, Kerim Korcan`ın aynı isimli eserinden uyarlanan serinin ilk filmi. Olaylar II. Dünya Savaşı`nın bütün hızıyla sürdüğü 1942 yılında geçmektedir. Ahmet Kaya`nın müziklerini yaptığı film Cumhuriyet gazetesinin o dönem attığı manşetlerle anılır.

Kerim Korcan'ın aynı isimli eserindeki 9 hikayeden sürgüne gönderilişine kadar olan hikayeleri içeren bu ilk filmin konusu; toprak sahiplerinden Abidin Ağa`nın oğlunu vuran Tatar Ramazan dört yıl hapis yatmıştır. Çıktığında Zeynep ailesinin baskısına rağmen Tatar Ramazan`ı karşılar, köye dönerler. Oda sahnesinde, Ramazan evi satıp beraber İzmir ya da İstanbul`a gitmeyi planladığını söyler. Fakat Abidin Ağa`nın oğlu Necmi yakasını rahat bırakmaz ve kısa bir süre sonra yağmurlu bir günde Hamdi`yle birlikte Ramazan`ı sıkıştırır, Ramazan yaralanır fakat bıçağıyla Hamdi`yi öldürür. Necmi kaçar.

Bu olay üzerine 11 yıl hapis yiyen Ramazan tekrar hapishaneye düşer. Bu arada Zeynep de sürekli aile baskısı altındadır. Gittiği hapishanede kimseye bulaşmamaya çalışan Tatar Ramazan esrar satan, kumar oynatan bir koğuş ağasıyla karşılaşır. Başlarda "rahat durmadı demesinler" diye kimseye bulaşmamaya çalışır. Aynı zamanda hapishanede İdamlık Hüseyin`e de ağabeylik eder ve hapisane müdürüne Ankara'ye mektup yazması için konuşur. Fakat bu konuda da hapishane müdürü onu aldatır. Zamanla koğuş ağasının (Koca Mustafa ve Cıbıl Halil) da gardiyanlarla beraber olduğunu görür. Sonunda dayanamayarak Mustafa`ya bir tokat patlatır. Gariban kesimi arkasına alır ve gariban kesim arasında sevilen sayılan birisi olur. Mustafa bu tokadı sindiremeyerek geceleyin Tatar Ramazan`ı arkadaşlarıyla öldürmek ister fakat Ramazan olayı anlar ve Mustafa`yı bıçaklayarak öldürür. 7 sene daha alır ve sürgüne gönderilir...700 kasaba.70 vilayet.7 düvelde namı söylendi...

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Tatar_Ramazan_(film)

Aynı Filmden Replikler