Maddenin Son Yapıtaşları

Yazarı
Türü
Araştırma
Sayfa Sayısı
349
ISBN
975-403-193-2
Baskı Sayısı
0

"Niyetim son yirmi beş yılda maddenin en küçük tanecikleri üzerine yapılmış olan araştırmaları bir öykü diliyle anlatmak. Bu yirmi beş yılda anladım ki, Doğa insanlığın başvurduğu bir zekâ testidir; oynamamız için yapılmış bir bozyaptır. Sık sık, elimizdeki parçalara çok iyi uyan, büyük ya da küçük, yeni parçalara rastlarız. Bu durumlarda hissettiğim coşkuyu, beni dinlemek isteyen herkesle paylaşmak istiyorum" 1999'da Nobel Fizik Ödülü'nü alan Gerard 't Hooft, Maddenin Son Yapıtaşları'nda, fizik tarihinin en yaratıcı ve heyecan verici dönemlerinden birini anlatırken, bir yandan da parçacık fiziğinin temel kavram ve ilkelerini ele alıyor.

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
"Kuark" kelimesi nereden çıkmış?

Gell-Mann ve Feynman kişilikleri birbirinden farklı iki ünlü fizikçidir.

1
"Kuark"ın muadili

George Zweig da [atomaltı parçacıklarla ilgili Gell-Mann ile] benzer bir fikre sahipti. O kendi yapıtaşlarına "aslar" adını verdi. Fakat "kuark" sözü daha çok tuttu.

1
Bakteriler Yerçekimini Umursamaz

Tek hücrelilere baktığımızda bunlar için aşağı ve yukarı kavramının olmadığını görürüz. Onlar için suyun yüzey gerilim kuvveti çok daha fazla önemlidir.

1
"Uzay-Zaman"a Kahve Dökülürse

Einstein kütle çekiminin uzay ve zamana yaptığı etkinin, bir miktar ıslaklığın düz bir kağıt üzerindeki etkisiyle aynı olduğu sonucuna vardı: Kütle çekimi uzay-zamanı eğer.

1
Sıvı Helyum

Sıvı helyumda, helyum atomları Bose Yoğunlaşmasına uğrar ve sıvı hiçbir direnç görmeden en küçük bir delikten bile akabilir.

1
Boş Uzayın Higgs Parçacıklarıyla Doludur

Bose yoğunlaşması boş uzayın (vakum) kendi içinde meydana geldiğinde vakumu boşaltmak yerine doldurmak üzere enerji depolar.
...

1