Ahlak Ayaklanması

Yazarı
Türü
Araştırma
Sayfa Sayısı
192
ISBN
9753521073
Baskı Sayısı
1
Basım Yeri
İstanbul
Yayın Evi
Pınar

Muhammed (asv) akideleri arı insanların ahlaklı olabileceğini ve ahlaken temiz insanların akideleri taşıyabileceğini düşünmekteydi. O (asv) 'ahlakı tamamlamak üzere gönderilmiş' bir peygamberdi. Bu nedenle putlara tapan bir erdemle, ahlaki umdeleri bilmeyen bir tevhidin toplumsal başarılarına inanmıyordu. Nitekim Abdülmuttalib ve Ebu Talib birincilere örnekti, onlarla hısımdı; hanifler de ikinciye örnekti onlarla tanıştı (Varaka gibi). Nübüvvet akide ile ahlakın kavuşmasına ve en az bir insanda temsil edilmesine yönelmişti. İlahi irade ahlakın akideye rücu etmesini dilemekteydi. Ahlakın akideyle taşınması vahyin pratiğinin sünnetiydi.

Kaynaktan Diğer Alıntılar

Başlık Altı Çizili Satır Sayfa Azalan sıralama
Modernleşme

Geliştirdiğimiz pek çok tavrın arka planında modern tarza duyduğumuz güvenin gizli itibarı cesametini hissettiriyor.Geleneksel hayata dair özlemlerimizi modernliğin araçlarını ya da tanımlarını de

155
Ahlak

Muhammed (asv ) akideleri arı insanların ahlaklı olabileceğini ve ahlaken temiz insanların akideleri taşıyabileceğini düşünmekteydi. O (asv) "ahlakı tamamlamak üzere gönderilmiş " bir peygamberdi.

192