düşünce

Hiç Olmak

Book Cover

İnsanoğlunun yapıp etmeleri arasında kendisini en şaşırtan davranışların neler olduğu sorulduğunda Platon demiş ki: " Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler ve fakat sonra çocukl

Dücane Cündioğlu ( ), s.
138

Slogan: İlkelin ideolojisi

Book Cover

Karanlıkta kavga olmaz. ideolojiler, uçurumları aydınlatan hırsız fenerleri. İstemesek de onlara muhtacız. Kaosu kosmos yapan insan zekası, tecrübelerini ideolojilerde sergilemiş.

Cemil Meriç ( ), s.
93

Mahpusluk

Book Cover

Hayat, düşünceleri tutan bir hapishanedir.

Oğuz Atay ( ), s.
32

Sıkılma gönlüm sıkılma

Book Cover

Sıkıntı… Belki de aslında inançtan mahrum bıraktığımız derin ruhumuzun tatminsizliği bu, tanrısal oyuncağını elinden aldığımız biz hüzünlü çocukların çektiği derin, büyük üzüntü.

Fernando Pessoa ( ), s.
0

Savaş Kaçağı

Book Cover

Politika ve eylem adamlarının en zayıf yanı, düşünce adamını küçümseyişleridir. Beyinle kol, kuram ile eylem elele vermedikçe, toplum sıhhate kavuşamaz.

Alev Alatlı ( ), s.
207

Facia

Book Cover

Bu memleketin en büyük faciası, en seçkin evlatlarının beynini ve kalbini itlere peşkeş çekmesi. Halledilmesi gereken büyük dâvâ, bu topraklar üzerinde münevverin nefes alabilecek hale gelmesi.

Cemil Meriç ( ), s.
79

Düşünce

Book Cover

22 (Şubat 1959)Herşey bulunabiliyor,çalışınca herşey kabil. Hatta güzel mısra ve bitmiş manzume bile. Fakat düşünce bulunmuyor.Eğer sizde yoksa herşey bitiyor.

İnci Enigün-Zeynep Kerman ( ), s.
156

Özgürlüğe Kaçışım (Zindandan Notlar)

Book Cover

Cüretkar bir binaya bak: Onu betonların veya içine yerleştirilmiş çeliğin birarada tuttuğu doğrudur; ama esas doğru olan, onu birarada tutan şeyin temel denge ve oranları içindeki düşünce olduğudur

Aliya İzzetbegoviç ( ), s.
6

Düşünce

Book Cover

Yeniçeriler kapıyı zorlarken Uzun İhsan Efendi hala malum konuyu düşünüyor, fakat işin içinden bir türlü çıkamıyordu.

İhsan Oktay Anar ( ), s.
1